Mor ve Ötesi’nden hayranlarına 20’nci yıl sürprizi

Written by on 4 Kasım 2018

Türkiye’nin önde gelen rock gruplarından Mor ve Ötesi, ilk albümünü 1996 yılında çıkarmıştı. Grup, bu sene 20’nci yılını kutluyor. Bu özel yıllarının son iki ayında ise hayranlarını sürprizler bekliyor, bunlardan ilki geçen hafta müzikseverlerle buluştu.
 morveotesikapak

Grup, 20’nci yılında ilk olarak Mayıs ayında “Anlatamıyorum” adlı single’ını çıkarmıştı. Bu single’ın ardından bu kez de geçen hafta “Kayıtlar 1996-2004” adını taşıyan ilk box set raflardaki yerini aldı. Bu boxset bununla kalmayacak, devamı bu ay ve Aralık ayında bizlerle buluşacak.

Derlemenin ikincisi olan ve yeni bir Mor ve Ötesi şarkısı da içerecek Kayıtlar 2005-2016 Kasım ayında müzikseverlerle buluşacak. 20 yıllık külliyatın tüm şarkı sözlerinin, hiç yayımlanmamış görsellerin ve bazı özel sürprizlerin yer alacağı 8 CD’lik üçüncü kutu ise Aralık ayında sınırlı sayıda basılacak. Diğer yandan her üç boxset’in görsel tasarımını da son dönemde adını duyuran genç sanatçı Hüseyin Sandık üstlenmiş durumda.

Yıllandıkça tatlanan şarap misali

Türkiye gibi bir ülkenin müzik piyasasında bir rock grubunun 20 yılı devirmesi kolay bir iş değildir. Mor ve Ötesi adeta imkânsızı başaran, bu yolda savrulmayan hep sağlam bir çizgide ama bu çizgi üstünde olgunlaşarak ilerleyen bir grup. Herşeyin ucuzladığı günümüzde buna karşı direnip hem kalitesini korumayı beceren hem de dünyanın ve ülkenin sorunlarına hep duyarlı olmayı misyon edinmiş özel bir grup Mor ve Ötesi.

mor ve ötesi

Gelin, grubun tarihinin kilometre taşlarını hatırlayalım. Mor ve Ötesi, Ocak 1995’te vokalde Harun Tekin, basta Alper Tekin, gitarda Derin Esmer ve davulda Kerem Kabadayı tarafından İstanbul’da kuruldu. Grubun temelleri esasında, 90’lı yılların başında Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın Alman Lisesi’nde kurdukları Decision grubuna dayanıyordu. İlk albüm “Şehir” 1996’da Ada Müzik etiketiyle yayınlandı. Bu albümden çektikleri “Yalnız Şarkı” da grubun ilk video klibi oldu.  Aynı sene Alper Tekin gruptan ayrıldı ve onun yerine Burak Güven gruba katıldı.

Grubun ikinci albümü onları kitlelere daha çok tanıtan bir albüm oldu. “Bırak Zaman Aksın”. 1999’da çıkan bu albümden kısa bir süre sonra gitarist Derin Esmer gruptan ayrıldı, yerine Kerem Özyeğen geldi ve grup şu anki kadrosuna ulaştı. Diğer yandan grup hem konserlerle hem katıldıkları saygı albümleriyle ismini gittikçe daha çok duyuruyordu. Üçüncü albüm “Gül Kendine” yine Ada Müzik’ten 2001’de çıktı.

2002’de grup, altı şehri kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı. 2003 yazında İlk-M Müzik’ten çıkardıkları üç şarkılık single’da, Ajda Pekkan klasiği “Yaz Yaz Yaz” ve Bulutsuzluk Özlemi cover’ı “Güneye Giderken”de yer alıyordu.

Gruba asıl patlama yaşatan albüm: Dünya Yalan Söylüyor

Ocak 2004’te ise, dördüncü albüm “Dünya Yalan Söylüyor” geldi. İlk defa birlikte çalışacakları Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde hazırlanan albüm, özellikle Bir Derdim Var şarkısıyla grubu Türkiye müzik piyasasının belki de en çok konuşulan isimlerinden yaptı. Albüm grubun gittikçe yükselen siyasi-toplumsal bilinç ve duyarlılığının da bir izdüşümüydü adeta. Grup hiç olmadığı kadar politikti.

Grubun artık bir sonraki albümleri merakla beklenir hale gelmişti. Grup, kendi plak şirketi Rakun’u kurduktan sonra 2005 yılı sonlarında beşinci albümünün provalarına başladı.

2006’da 12 parçalık yeni albüm “Büyük Düşler” raflardaydı bu sefer. Büyük bir hit içermese bile bu albümle grup kalite ve çizgisini koruyordu.

2008 yılı da grubun tarihinde önemli çünkü bu sene, TRT’nin davetini kabul edip Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek grup Mor ve Ötesi olacaktı. “Deli” şarkısıyla bu yarışmada yer aldılar.

Aynı yıl mini albüm “Başıbozuk” da çıkarıldı. 2009 sonbaharını “Akustik Özel” konser serisiyle geçiren grup yılın ikinci yarısında da stüdyoya kapandı, yeni albümlerini çalıştı. 2010’da yeni albüm “Masumiyetin Ziyan Olmaz” çıktı. “Sor” ve “Araf” gibi daha içedönük, daha hüzünlü besteler dikkat çekiyordu.

Grup “Güneşi Beklerken” adını verdiği yedinci albümünü ise bu sefer Serdar Ateşer prodüktörlüğünde kaydetti ve Aralık 2012’de yayınladı.

Bu arada grubun katkı verdiği ortak albümleri de unutmayalım. 2007’de Onno Tunç şarkıları, 2004’te Murathan Mungan: Söz Vermiş Şarkılar ve Ahmet Kaya’ya saygıalbümleri grubun destek verdiği albümlerden birkaçı idi.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Radio

Linn

Current track
TITLE
ARTIST


Mesajını Bırak